Vuurwerkbranche blij met ontwikkelingen rond overlast en letsel

Moontan

Moderator
Medewerker
Vuurwerkbranche blij met ontwikkelingen rond overlast en letsel

WINSCHOTEN – De BPN, de Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland, is verheugd om te zien dat demaatregelen vanuit de vuurwerksector, overheid en politie tot het terugdringen van letselen schade als gevolg van vuurwerk tijdens de jaarwisseling een positief effect hebbengehad.

Zo blijkt uit het onderzoek van VeiligheidNL en politie dat het aantal vuurwerkslachtoffers en het aantal vuurwerkincidenten opnieuw is gedaald.

De BPN is tevens verheugd over het feit dat de samenwerking met politiek, overheid en toezichthouders tot goede resultaten leidt en zal zich ook komend jaar weer inzetten om schade en letsel als gevolg van (verkeerd gebruik van) vuurwerk terug te dringen.

Het terugdringen van overlast en letsel is één van speerpunten van de BPN. Hiervoor zijn onder meer afspraken met de overheid gemaakt: romeinse kaarsen en babypijltjes werden niet meer verkocht in verband met de veiligheidsrisico’s door onverantwoord gebruik.

Verder heeft de BPN de Stichting VuurwerkCheck in het leven geroepen. VuurwerkCheck ondersteunt de aangesloten
vuurwerkverkooppunten met voorlichting en materialen en is bezig een kwaliteitskeurmerk op te zetten.

http://www.hetstreekblad.nl/nieuws/...j-met-ontwikkelingen-rond-overlast-en-letsel/
 

Flashbom

Registered User
Eerlijk gezegd vind ook ik het veiligheidsrapport ( http://content1a.omroep.nl/urishiel...4fabe0f/nos/docs/03012016_cijferfactsheet.pdf ) erg interessant, zoals ik verwacht en al jaren voorheen voorspelt is het aantal slachtoffers onder de 14 drastisch gestegen, logisch ook, gezien kinderen overdag niet meer kunnen leren hoe ze met vuurwerk om moeten gaan en ze het dus enkel in het donker pas aangeleerd krijgen en dan ook meteen in rap tempo alles erdoorheen pompend tegelijk. Ouder, TVkijkend en kranten lezend publiek is (onterecht) banger geworden, niet alleen voor het vuurwerk, maar ook voor hun lokale reputatie. Zoals menig PVVer niet openlijk durft te erkennen dat hij voor de PVV stemt, omdat hij/zij weet dat hij/zij door sommigen dan met de nek aangekeken wordt, is dat met vuurwerk inmiddels precies hetzelfde, je wordt openlijk vergeleken met terroristen en dierenbeulen in de media en ook je plezierartikelen worden vergeleken met militaire ammunitie. Dit terwijl dat met auto's nooit gebeurd, ondanks dat die de afgelopen 50 jaar enkele 10.000en doden meer hebben veroorzaakt dan alle tanks in Nederland.


Helaas kan ik het aantal extreme slachtoffers (die vingers e.d. kwijt zijn) per leeftijdscategorie niet echt terugvinden.
Mijn verwachting was dat ook die bij jongeren verder omhoog zou gaan gezien illegale handelaren meer macht hebben gekregen, waar voorheen de ouders, bekenden en/of familie even naar België reed voor het net iets hardere spul is dit nu vrijwel zinloos. Naar het Oostblok, of Italië gaan is voor de gemiddelde Nederlander, ook de volwassenen, simpelweg te ver, dus springen illegale handelaren hier op in en die letten minder op leeftijd, die verdienen hier hun brood mee en bieden dan ook graag het nóg iets extremere spul aan.
Overigens wil ik de illegale handelaren niet allemaal zwart maken in combinatie met kinderen, ze weten dat ze met vuur spelen als ze aan kleine kinderen verkopen, niet alleen qua veiligheid, maar ook omdat een kind dat gesnapt wordt hem veel eerder aan zal wijzen als betrokkene dan dat een volwassene dat zou doen, + dat het kind minder budget heeft, dus waarom zou je die als klant willen?
Het is ook vaak het oudere neefje/de lokale straatheld van 16 die het meegeeft aan kleine kinderen, of die een product dat hij zelf niet meer ziet zitten op straat laat slingeren wat dan weer gevonden wordt, of de oom die geen kinderen gewend is waar dat éne cobraatje van meegepakt/pikt wordt.
Echt kleine kinderen hadden het voorheen moeilijker om aan illegaal vuurwerk te komen, ten eerste omdat pappa het pas de laatste paar dagen had, ten tweede omdat pappa er sowieso achter zou komen dat je wat gepakt had en daarnaast had pappa weliswaar illegaal vuurwerk, maar ging die echt niet met cobra's voor de deur spelen en gaf na afloop het goede voorbeeld door het weer op te ruimen.

Dat er meer cobra's aanwezig zijn in Nederland is wat mij aangaat dus een logisch gevolg van het nieuwe beleid in België (op aandringen van Nederland!).

Ooit schreef ik op internet als advies om een simpel diplomaatje te halen rondom vuurwerk, niet een diploma dat eigenlijk mission impossible is voor menig vuurwerkfan of iets dergelijks, maar gewoon, tips rondom veiligheid, van de capuchon, brandbare kleding, een buis in de grond om vuurpijlen uit te schieten in plaats van een glazen fles en vertel er ook gewoon bij dat vuurpijlen in verhouding tot de prijs eigenlijk van lage kwaliteit zijn, zeker in Nederland, je bent rustig 40 euro kwijt voor 3 kleine vonkjes hier, terwijl legale mortiertjes van een euro per stuk veel meer laten zien. Leg uit wat schietlont is en hoe je het kunt herkennen, vertel het effect van een shell en ga alsjeblieft niet liegen of lugubere onzin vertellen.
Als kind zou ik dit niet als hinderlijk ervaren, ik ben ervan overtuigd dat ik, ook op jongere leeftijd, er eerder nieuwsgierig naar zou zijn dan het als last ervaren. Binnen een dergelijk diplomaatje mag wat mij aangaat ook illegaal vuurwerk behandeld worden, niet om dat te stimuleren, maar jongeren komen er toch mee in aanraking, hoe je het ook went of keert. Hoewel strijkers het qua kracht bij lange na niet halen bij ander vuurwerk, vind ik die persoonlijk eigenlijk gevaarlijker dan veel extremer vuurwerk met een lont,
Verder heb ik als tiener ooit een heksenkringetje gemaakt met een paar nitraatjes erin, achteraf gezien heel dom van me, want de knal van de eerste nitraat smeet de volgende nitraat 10 meter ver waar die vervolgens ontplofte, ik heb het snel afgeleerd, maar had een dergelijke les graag mondeling gehoord in plaats van proefondervindelijk.

Verder adviseer ik al jaren om een simpele URL/link op het vuurwerkartikel te plaatsen, een dergelijke link kan je op de kleinste artikelen nog kwijt en op die vuurwerklink kun je dan een uitgebreide omschrijving, werking en veiligheidstips en/of een filmpje over het product vinden.
Als een jongen van 12 dus ziet dat hij iets indrukwekkends in zijn handen heeft, maar het vuurwerk niet herkent, kan hij die link op zijn mobieltje of iets dergelijks intypen, kijken wat het filmpje laat zien en vervolgens beseffen dat het geen fakkel, maar een cobra is.



Als mijn post, of delen van mijn post hier niet op het forum mogen mag je het wat mij aangaat aanpassen of weghalen, het is meer dat ik kennis en ideeën over wil dragen dan dat ik iets ergens doorheen wil pushen of de grenzen op wil zoeken van het toelaatbare.
 

Sweet Laker

Registered User
"Dat er meer cobra's aanwezig zijn in Nederland is wat mij aangaat dus een logisch gevolg van het nieuwe beleid in België (op aandringen van Nederland!)."

Bron? Voorlopig lijkt dit meer een aanname.
 

GMP82

Zilveren Member
Ik ben blij dat BPN eindelijk weer eens iets de media in slingert!
Hoop dat het verder opgepikt wordt dan "het streekblad".
 

Plum Bloom

Registered User
Ik ben blij dat BPN eindelijk weer eens iets de media in slingert!
Hoop dat het verder opgepikt wordt dan "het streekblad".

Niets van gelezen in mijn regionale dagblad. Ook online-edities Telegraaf en AD zwijgen, als ik het goed heb gezien.
 

ReFa

Registered User
zoals ik verwacht en al jaren voorheen voorspelt is het aantal slachtoffers onder de 14 drastisch gestegen, logisch ook, gezien kinderen overdag niet meer kunnen leren hoe ze met vuurwerk om moeten gaan en ze het dus enkel in het donker pas aangeleerd krijgen en dan ook meteen in rap tempo alles erdoorheen pompend tegelijk.

Hoewel ik me in een groot deel van je tekst wel kan vinden vind ik dit juist weer nergens op slaan.
Toen ik jong was was afsteken hier pas toegestaan vanaf 20u 's avonds. Het is mij destijds prima geleerd.
Ok, overdag rommelden we als kinderen ook wel wat, op een afgelegen plek. Dat zal nu niet anders zijn.
Het enige 'zware gevaar' in die tijd waren de strijkers. Onze ouders drukten ons ook op het hart
daar vanaf te blijven. We waren niet zo eigenwijs om daaraan te beginnen en het is allemaal goed gekomen.
Het is niet de leeftijd of het tijdstip waarop men gaat (leren) afsteken, het is het verstand van degene
die afsteekt icm met de manier van uitleg.
 

Yvez

Registered User
Lekker kort verhaal ook. Goeie morgen. Goed onderbouwd hoor begrijp me niet verkeerd. Mbt tot minderjarigen met zwaar spul. Dat gaat over meerdere trappen natuurlijk. Grote dealer verkoopt aan meerder jarige, die verkoopt weer door aan ca 18 jarige die weer vriendjes heeft van 16. Etc. Etc. In ieder geval 90% van de handelaren heeft geen enkel verantwoordelijkheids gevoel. Hoe kan je snachts nog slapen denk ik dan? Karton 6 inch verkopen en dat mensen nog op 31 dec een buis moeten regelen. Niet zo gek dat die zooi op de grond wordt afgestoken met alle risicos van dien.
 

Flashbom

Registered User
Sweet Laker
"Dat er meer cobra's aanwezig zijn in Nederland is wat mij aangaat dus een logisch gevolg van het nieuwe beleid in België (op aandringen van Nederland!)."

Bron? Voorlopig lijkt dit meer een aanname.
Oh natuurlijk is dat een aanname, ik heb nog geprobeerd te zoeken naar de werkelijke omzetcijfers van Di Blasio Elio, maar heb niets kunnen vinden.
Hoe dan ook, het aantal youtube filmpjes, de vraag en aanbod ernaar, het aantal berichten in de media, zowel over vondsten als over jeugdige gewonden hierdoor, de uitbreiding van de collectie tot Cobra 8 van de fabriek e.d.

Allemaal logische gevolgen van grotere verkoophoeveelheden. Het lijkt me dus sterk dat er alleen maar minder cobra's zijn verkocht, daarnaast is het inderdaad een logisch gevolg van het beleid. Dat België zijn regels op aandringen van Nederland heeft aangepast is algemene basiskennis, dat weet iedere vuurwerkfan wel, maar zal proberen of ik er nog wat van kan vinden.

https://nl.wikipedia.org/wiki/Illegaal_vuurwerk onder het kopje "België" bijvoorbeeld.

Hoewel ik me in een groot deel van je tekst wel kan vinden vind ik dit juist weer nergens op slaan.
Toen ik jong was was afsteken hier pas toegestaan vanaf 20u 's avonds. Het is mij destijds prima geleerd.
Ok, overdag rommelden we als kinderen ook wel wat, op een afgelegen plek. Dat zal nu niet anders zijn.
Het enige 'zware gevaar' in die tijd waren de strijkers. Onze ouders drukten ons ook op het hart
daar vanaf te blijven. We waren niet zo eigenwijs om daaraan te beginnen en het is allemaal goed gekomen.
Het is niet de leeftijd of het tijdstip waarop men gaat (leren) afsteken, het is het verstand van degene
die afsteekt icm met de manier van uitleg.
Bij mijn weten waren er voor 1980 überhaupt geen regels omtrent vuurwerk gemaakt, als je wilde mocht je iedere dag rotjes afsteken in het openbaar. Natuurlijk hadden mensen wel fatsoensnormen e.d., maar geen echte wetten. Daarna is dit aangepast, bij mijn weten mocht je vanaf toen officieel om 10:00 legaal vuurwerk afsteken, vrij recent is dit verder gelimiteerd naar vanaf 18:00, op dit moment heeft Nederland met bizar grote afstand de strengste vuurwerkwetten van Nederland. Verreweg de kortste afsteektijd, verreweg de strengste opslagregels voor verkopers, verreweg het duurste vuurwerk in verhouding tot wat je ervoor terug krijgt en verreweg de grootste straffen wanneer iemand gesnapt is op het bezit van een dergelijk plezierartikel dat niet in perfectie aan deze regels voldoet.
Mocht ik het fout hebben hoor ik het graag trouwens, ik ben de oudste niet, ik ken niet alle geschiedenis rondom vuurwerk uit mijn hoofd.
Zelfs Nederlandse verkopers worden voor het gerecht gesleept wanneer een van hun producten pas na 9 seconden begint te ontvlammen in plaats van 7 seconden. De strijkers heb ik in mijn eerdere tekst al behandeld en ben ik het volkomen met je eens, de foutmarge en risico bij dit knalproduct was gewoon te hoog.




Lekker kort verhaal ook. Goeie morgen. Goed onderbouwd hoor begrijp me niet verkeerd. Mbt tot minderjarigen met zwaar spul. Dat gaat over meerdere trappen natuurlijk. Grote dealer verkoopt aan meerder jarige, die verkoopt weer door aan ca 18 jarige die weer vriendjes heeft van 16. Etc. Etc. In ieder geval 90% van de handelaren heeft geen enkel verantwoordelijkheids gevoel. Hoe kan je snachts nog slapen denk ik dan? Karton 6 inch verkopen en dat mensen nog op 31 dec een buis moeten regelen. Niet zo gek dat die zooi op de grond wordt afgestoken met alle risicos van dien.

Natuurlijk gaat dat over meerdere trappen, maar sinds het in België onmogelijk is om te halen is het illegale circuit veel machtiger geworden en het vuurwerk veel extremer er zit geen strafverschil meer tussen een nitraat en een karton 5 inch shells, tenzij de rechter anders bepaald.
Even de grens over naar België is iets heel anders dan eventjes naar Polen rijden. Verder, als je voor vuurwerk naar Polen gaat als illegale handelaar, dan is de winstmarge bij extremere producten veel groter dan bij het kleinere spul.
6 inch shells wordt trouwens wel een stuk moeilijker over gedaan, als je daarmee gesnapt wordt krijg je sowieso de EOD op je dak en dat kan een erg duur grapje worden. Ook de illegale handel waagt hier over het algemeen zijn vingers niet aan, uitzonderingen daargelaten natuurlijk.
 

Dennis010

Registered User
Flashbom, wat ik me constant afvraag als ik uw epistels lees is: Wat probeert u te bereiken met uw posts?
Ik nodig u overigens nogmaals uit u voor te stellen in het daartoe bestemde topic.
 

Flashbom

Registered User
Flashbom, wat ik me constant afvraag als ik uw epistels lees is: Wat probeert u te bereiken met uw posts?
Ik nodig u overigens nogmaals uit u voor te stellen in het daartoe bestemde topic.

Mijn uiteindelijke doel is om het onterechte negatieve imago dat er rondom vuurwerk is weer recht, of in ieder geval een stuk rechter te trekken. Bij ieder gericht over vuurwerk in de media wordt er benadrukt hoe onveilig vuurwerk wel niet is, ze hebben het over 100en gewonden en af en toe een dode.
Dat vind ik vreemd en onterecht, Nederland wordt grootschalig in de maling genomen en ogenschijnlijk laten we dit zomaar gebeuren.
Om al die gewonden en de afgelopen 5 jaar één dode even in perspectieven te plaatsen, van de week heeft het één graden gevroren in Nederland, op sommige plaatsen zelfs wel 3 graden! Dit heeft meer dan 700 gewonden opgeleverd en één dode.
Al het vuurwerkgeweld dat met terreur, oorlog en militaire ammunitie vergeleken wordt blijkt dus in één keer veel veiliger te zijn dan het weer in Nederland als in -1 is op een zonnige dag zonder wind!

Ja dan denk ik, waarom gaat de media daar zoveel tijd in steken? Wordt dit gedaan op commando? Of vanuit de overheid?
Waarom het openlijk laten liegen van agenten? Moeten agenten als onbetrouwbare schepsels neergezet worden? Of als onwetende onbenullen?

Hier moet wat mij aangaat een einde aan komen, daarbij probeer ik me politiek correct op te stellen, ook wanneer zij dit niet zijn.
Zie me maar als een soort Pim Fortuyn van het vuurwerk, wie weet wordt ik wel vermoord, ik kijk wel waar de kogel vandaan komt, maar het probleem meneer, dat blijft.
 

Dennis010

Registered User
You are barking up the wrong tree dude!

Wat je verkondigt weten wij hier allemaal wel hoor, daar zijn we ons maar al te bewust van! Heeft totaal geen nut om dat allemaal hier te vertellen. Zoek de media, zet je in om aandacht te krijgen van radio, kranten, internetpagina's, televisie. Stuur BCN een bericht dat je je wilt inzetten voor ons gezamenlijke doel, maar stop met suggestieve berichten, vol aannames, zonder bronnen te plaatsen op een forum vol liefhebbers.


Edit: en post verwijderd???
 
Laatst bewerkt:

Yvez

Registered User
Mooi weer een epistel! Ik vind zijn stukken wel interessant. Het doel is inderdaad een btje vaag. Hij praat geen poep wat mij betreft.
 

Sweet Laker

Registered User
Hij praat geen poep, een nieuwe Pim Fortuyn is echter niet nodig. Er zijn momenteel genoeg nieuwe initiatieven gaande vanuit de branche.
 
Bovenaan