Bekende youtuber na ruim zes jaar veroordeeld voor aanprijzen illegaal vuurwerk vanuit Sittard.
Sittard/Rotterdam De bekende vlogger Ruben K. hoeft de cel niet in voor het bezit en het aanprijzen van illegaal vuurwerk op zijn YouTubekanaal. De voormalige inwoner van Sittard pleegde de strafbare feiten ruim zes jaar geleden.
De rechtbank houdt in de regel rekening met een redelijke termijn waarbinnen een zaak moet voorkomen. In het geval van Ruben K. is het zo dat hij
in maart 2019 werd aangehouden. Aangezien als redelijke termijn twee jaar wordt aangehouden, is er sprake van een overschrijding van vier jaar en drie maanden. Een opgelegde straf valt daardoor vaak een stuk lager uit dan de eis van de officier van justitie.
Poolse webshop
Vanuit het Openbaar Ministerie lag er een forse strafeis. Op zijn online-kanaal Xtremerides1 plaatste Ruben K. filmpjes waarop te zien was dat hij zwaar en illegaal vuurwerk afstak. In de ogen van het OM is hij daardoor iemand die met zijn filmpjes mensen uitlokte om illegaal vuurwerk aan te schaffen bij een Poolse webshop. Daarbij zou hij via zijn kanaal kortingscodes hebben verstrekt voor aankopen bij de betreffende webshop.
De uitlokking of pogingen daartoe van in totaal negen personen werd door de verdediging van K. in twijfel getrokken. Uiteindelijk kwam de rechtbank in Rotterdam tot vier gevallen waarin vaststond dat K. een rol heeft gespeeld bij het aanzetten tot invoer van zwaar illegaal vuurwerk.
Zelf beschikte K. ook over illegaal vuurwerk. Bij de inval in maart 2019 trof de politie in het schuurtje bij de woning van K. in Sittard een flinke partij gevaarlijk vuurwerk aan. Die feiten werden door K. ook niet ontkend. De vlogger is geen onbekende in de vuurwerkwereld en verklaarde meerdere malen tegenstander te zijn van een verbod. Hij woont inmiddels niet meer in Limburg en is teruggekeerd naar Leiden.
Vlogverbod
Ook tijdens de zitting gaf hij blijk van zijn standpunten omtrent vuurwerk. Zo vindt hij dat het misbruik moet worden aangepakt, niet zozeer het vuurwerk zelf. Uit het onderzoek van de politie bleek dat K. nog steeds video’s van het afsteken van illegaal vuurwerk op zijn kanaal plaatst. Anders dan het OM vond de rechtbank het niet nodig om hem een vlogverbod op te leggen.
Wel acht de rechtbank het, mede gezien de opstelling van K. tijdens de zitting, zinvol om een voorwaardelijke straf van vier maanden op te leggen met een lange proeftijd van drie jaar. Ook moet K. een taakstraf van 180 uur uitvoeren. Dat is een stuk lager dan de twee jaar voorwaardelijk en 240 uur taakstraf die het OM eiste. Daarnaast hoeft hij de inkomsten uit advertenties die hij verkregen zou hebben met zijn vuurwerkfilmpjes, door het OM geschat op 32.420 euro, niet af te staan.
Bron: