Fallas in Valencia: de lente start met vuurwerk!

Moontan

Moderator
Medewerker
Fallas in Valencia: de lente start met vuurwerk!

Ieder jaar in de maand maart worden de Fallas gevierd in Valencia, Spanje. Het is een feest opgedragen aan de beschermheer van de timmermannen St.Josef en tegelijkertijd het feest van de Lente, de langere dagen. Het is een feest waar de vuurwerk industrie die Valencia kent laat zien wat het allemaal kan maar uiteraard ook de creativiteit, dans en ceremonies waaronder processies met een religieus tintje.

Fallas: al 5 eeuwen een feest.
De Fallas vonden hun oorsprong, in 1497, bij de timmermannen van Valencia die gedurende de winter in het donker moesten werken in die tijd. Toen de lente kwam besloten ze de gemaakte houten beelden in vlammen op te laten gaan om te vieren dat de lente kwam. Pas in de 18de eeuw werd er satire toegevoegd aan de beelden door allerlei lokale mensen, vaak politici, uit te beelden. Een Falla is feitelijk een papier maché beeld wat soms wel 30 meter hoog is gebouwd. Het lijkt op de carnaval beelden die hier in het zuiden op traktoren worden voortgetrokken. Maar in Valencia worden door groepen bouwers op vele kruispunten in de stad deze hoge houten constructies met papier marche figuren neergezet. Er is een heuze wedstrijd wie de mooiste, bijzondere Falla heeft gemaakt. Op de laatste dag van het feest, 19 maart, worden alle Fallas in de vlammen gezet in volgorde van beoordeling door een wedstrijd jury. De mooiste, gekste, populairste wordt als laatste verbrand.

Grootste feest van Spanje
In de week voor 19 maart zijn er dagelijkse processies door de stad van broederschappen, groepen die St.Josef eren. Er komen vanuit heel Spanje honderdduizenden mensen op af. Las Fallas is daarmee waarschijnlijk het grootste jaarlijkse feest wat Spanje kent. Naast de dagelijkse vuurwerk op het plein voor het gemeentehuis zijn ook de Paella wedstrijden in allerlei buurten aan de gang. Er worden Paellas gemaakt voor honderden mensen tegelijk met pannen met vele meters doorsnede. Las Fallas zijn de moeite van het bezoeken waard!

http://jooql.nl/fallas-in-valencia-de-lente-start-met-vuurwerk.html
 
Bovenaan